Pastaruoju metu labai daug rašau įvairiomis UK temomis, skirtomis lietuviams gyvenantiems Anglijoje, o kartais ir Lietuvoje. Noriu pasidalinti šiomis temomis, jas pristatyti.
Visos šios temos yra vienaip ar kitaip susijusios su finansinių konsultantų paslaugomis. Anglijoje finansiniai konsultantai turi daugiau paslaugų, nei Lietuvoje. Finansiniai konsultantai=buhalteriai. Tai žmonės, kuriems galima pavesti tvarkyti visus savo finansinius reikalus. Finansiniams konsultantams UK pavedami tokie reikalai, kaip motinystės pašalpa arba vaiko pašalpa – vienkartiniai ir nuolatiniai mokesčiai vienišoms mamoms arba bet kurioms šeimoms su mažais vaikais, nesvarbu, ar jie Anglijoje gyvena mėnesį, ar keletą metų.
Finansiniai konsultantai kartais gali atlikti ir brangių advokatų pareigas. Tada, kai reikalai pakrypsta link kompensacijos už kriminalinį nusikaltimą. Advokatas tiesiog ima brangiau už visą dokumentų tvarkymą, nei konsultantas. Kompensacija už kriminalinį nusikaltimą – Lietuvoje negirdėtas dalykas, nes paprastai Lietuvoje žala prisiteisiama iš nusikaltėlio. Didžiojoje Britanijoje nelaukiama, kol nusikaltėlis bus pagautas ir nuteistas. Pakanka vien gydytojo ir policininko patvirtinto fakto, kad tapai kriminalinio nusikaltimo auka – buvai sumuštas, išprievartautas ar žeminamas psichologiškai. Prie UK Teisingumo Ministerijos kurta Kriminalinių sužalojimų kompensacijų agentūra (CICA – Criminal Injuries Compensation Authority) per metus laiko įvertina padarytą žalą ir nusprendžia dėl išmokos. Viename iš straipsnių (Kompensacijos už kriminalinį nusikaltimą gavimas) pateikiu konkrečius skaičius, kiek galima gauti už pamuštą akį, nuskeltą dantį ar sulaužytą šonkaulį, jau nekalbant apie išprievartavimą ar kaulų sulaužymą.
Finansiniai konsultantai privatiems asmenims dar padeda susigrąžinti permokėtus mokesčius. Mokesčių grąžinimas UK yra normalus dalykas, nes kartais jų priskaičiuojama tiesiog per daug. Ir tai ne valdininkų ar darbdavių klaida. Tiesiog sistema yra tokia, kad kartais yra specialiai mokama daugiau (kad tik kartais ne per mažai būtų), o pasibaigus finansiniams metams suteikiama galimybė susigrąžinti. Jei per 5-6 metus mokesčių niekas nesusigrąžina, jie atitenka valstybei. Finansiniai konsultantai atlieka tarpininkų vaidmenį – padeda užpildyti visus dokumentus.
Individualus asmuo Didžiojoje Britanijoje gali dirbti sau, kaip pavienis verslininkas. Jis vadinamas self-employed – dirbantis sau. Kaip ir visi verslininkai, jis turi kas metai deklaruoti pajamas, susimokėti mokesčius, o po finansinių metų pradžios – susigrąžinti permokėtus mokesčius. Jei žmogus dirba sau statybose ir samdo kitus pagalbininkus, jam reikalinga apie esamus sub-kontraktorius pranešti mokesčių inspekcijai kas mėnesį. Finansiniai konsultantai padeda su visa dokumentacija, nes verslo pradžioje lietuviai sunkiai gaudosi angliškoje tvarkoje, be to ir kalbos barjeras yra pakankamai daug problemų sukeliantis veiksnys.
Finansiniai konsultantai yra ir buhalteriai. Buhalteris UK, kaip ir Lietuvoje, tvarko visus įmonės finansinius reikalus – veda ataskaitas, skaičiuoja darbo užmokestį, apskaito vidinius ir išorinius finansinius srautus.
Anglijoje yra nemažai įmonių, kuriose dirba lietuviai. Būtent su tautiečiais ir yra dirbama, nes jiems labiausiai ir reikia pagalbos susigaudant tvarkingame UK mokesčių miške (Lietuvoje kol kas – chaotiškos džiunglės).