Categories:

Tekstų rašymas Lietuvoje

Šią temą pasiūlė vienas iš Tekstų rašytojų grupės Facebooke narių Edvinas, norėdamas inicijuoti diskusiją ir pateikdamas nuomonę, kad tekstų rašymo rinka Lietuvoje yra mirusi, o prie jos galo gali būti prisidėjusi ir Lietuvos žiniasklaida. Su Edvinu turiu nesutikti…

Tekstų rašymo rinka Lietuvoje – negimusi

Taip, mes dar esame tokioje stadijoje, kai rinka tik formuojasi. Jos dar nėra, nes yra tik pavieniai rašytojai, kuriuos rasti galima tik ieškant internete, per skelbimus ar per pažįstamus. Kiek įmonių žinote, kurios teikia teksto rašymo paslaugas? Tekstus, turiu omenyje, tinklaraščio įrašus, naujienas interneto puslapiui, SEO tekstus (pradedant nuo metatagų Google paieškai ir baigiant straipsnius kelioms lietuviškoms direktorijoms), korporatyvinę informaciją apie įmonę ir jos veiklą internetui ir reklaminei medžiagai, informaciją apie paslaugas, naujienlaiškių tekstus, straipsnius į pilietinę žiniasklaidą („Įkrauk”, „Delfi.Pilietis” ir t.t.). Internete paieškoję rasite vos kelias tokias įmones, nors, pripažinkime, poreikis yra milžiniškas. Vertėjų pilna visur, tačiau tekstų kūrėjų ant kiekvieno kampelio nesutiksi. Kaip rinka gali būti mirusi, jei ji dar nesusiformavusi? Raštingi žmonės rašo savo tinklaraščius ir dejuoja, kad tai daro iš idėjos ir niekada net nesitiki iš to uždirbti. Jie net nebando pasisiūlyti parašyti už pinigus, o jei tai ir daro, tai tik pažįstamiems verslininkams. Trūksta suvokimo, kad yra didelis poreikis ir visada galima pasiūlyti savo paslaugas ir nepažįstamiems žmonėms.

Kas iš tiesų rašo tekstus?

Labai daug žmonių mano, kad tai daro profesionalūs žurnalistai. Tai ne visiškai tiesa, nes paprastai žurnalistai yra užsiėmę su savo darbais tiek, kad visokių smulkių tekstų jiems laiko nebelieka rašyti. Lietuvių kalbos mokytojos? Vargu, nes šis „verslas” reikalauja tam tikrų įgūdžių, būdingų žurnalistams – gebėjimą itin greitai įsigilinti į tam tikras skirtingas temas, susirasti informacijos, užklausti esminės informacijos užsakovų ir t.t. Reklamos agentūrų kūrybiniai darbuotojai? Tikrai ne, nes jų darbo įkainiai yra labai dideli, be to jie rašo grynai reklaminius tekstus, o tai kartais nėra labai reikalinga.

Tad kas rašo tekstus interneto puslapiams? Paprastai situacija įmonė būna gana skaudi. Sukuriamas puslapis, ir įmonės vadovas paskiria administratorę įvykdyti svarbią misiją – parašyti tekstus „Apie mus”, „Kontaktai”, „Istorija”, „Vizija-Misija”, „Naujienos” ir aprašyti paslaugas. Labai gerai, kai administratorė yra pakankamai raštinga ir gali parašyti tokį tekstą. O jei ji labai užsiėmusi ir rašyti neišeina? Padės kiti kolegos? Su tokia pagalba puslapis gali būti nepaleistas ir pusę metų… O viršininkas įsivaizduoja, kad tekstus parašyti yra labai nesudėtingas darbas – prisėdai ir parašei.

Tekstus interneto puslapiams rašo raštingi žmonės, kurie turi rašymo patirties. Jie NĖRA ŽURNALISTAI! Jie neturi žurnalistinio išsilavinimo, kelerių metų patirties spaudoje, televizijoje ar radijuje. Šie žmonės paprastai geba parašyti tekstus, kurie nereikalauja didelių analitinių pastangų (analitinis mąstymas reikalingas žurnalistams). Dažniausiai rašomi tekstai yra skirti interneto puslapiams, tad čia reikia turėti ir SEO žinių, nes tekste būtina vartoti tam tikrus raktažodžius, kitaip jis bus bevertis, ir verslas iš to jokios naudos neturės. Atrodo, čia viskas labai paprasta, nes gauni raktinių žodžių sąrašą ir rašai straipsnį po straipsnio su 7-9 raktažodžiais 500 žodžių tekste. Darbas gana paprastas? O jei duodami 15 raktinių žodžių, kuriuos bent po vieną reikia sutalpinti rišliame 200 žodžių tekste? O kas nutinka, jei raktažodžių sąrašo niekas neduoda, nes klientas nesupranta, kam jie reikalingi iš viso?.. Čia prasideda esminis klausimas dėl rašytojo profesionalumo. Neužtenka tik mechaninio teksto rašymo (paprastai tokiam tekstui taikomas ir mažesnis įkainis – paprastai 2 centai už žodį), bet reikalingas ir pakonsultavimas, kaip geriau sutvarkyti tekstus, kad klientui tai būtų naudinga. Konsultacijos gali būti mokamos, nemokamos o kartais ir kaip bonusas (premija) prie didesnio tekstų rašymo užsakymo.

Esu parašęs ne vieną straipsnį su konkrečiais pavyzdžiais apie SEO tekstų rašymą ir rašytojų darbą. Tai, kad juos kažkas skaito ir iš jų mokosi (gavau keletą malonių laiškų iš skaitytojų – labai dėkingas, kad parašote…) rodo tik viena – tekstų rašymo rinka Lietuvoje yra pačioje kūrimosi stadijoje ir čia dar bus daug įdomių dalykų.

Tekstų rašymo rinkos ateitis

Kas gi laukia tekstų rašymo rinkos ateityje? Ateitis tikrai šviesi žmonėms, kurie sugebės rašyti kokybiškai. Atsirandant vis daugiau ir daugiau rašytojų kainos gali mažėti. UK ir JAV SEO teksto rašymo kainos jau yra nusistovėjusios – 1 pensas ar 1 dolerio centas už žodį. Taigi tendencija tokia, kad paprastas negudrus SEO tekstas su tam tikrais raktiniais žodžiais pigs iki 1 cento už žodį. 500 žodžių tekstas kainuos 5 litus, tačiau jo kokybė bus gana prasta. Atsiras didelis poreikis kokybiškiems tekstams, nes verslininkai taupydami nusivils pigiais rašytojais. Taip formuosis elitinių teksto rašytojų klasė. Toks pat procesas yra būdingas visoms rinkoms, susijusioms su kūrybine sfera – grafiniu dizainu, interneto puslapių kūrėjais, konsultantais ir t.t.

Kursis įmonės, kurios teiks garantijas dėl tekstų kokybės ir parengimo greičio. Tekstų rašytojai samdys kitus rašytojus, kad už juos atliktų darbą ir pasiims už tai komisinį mokestį. SEO įmonės samdys nuolatinius rašytojus, kad galėtų pasiūlyti klientams pilną paslaugų paketą.

Bus bandoma įvairiais būdais legalizuoti šią rinką ir sumažinti mokesčius.

Konkurencija didės, Skundai.lt atsiras skyrelis nukentėjusiems nuo tekstų rašytojų 🙂

Ateitis nuostabi. Traukinys pajuda… Šok į jį ir važiuojam kartu!

6 thoughts on “Tekstų rašymas Lietuvoje

  1. Rinka jau gimusi tik siek tiek apsigimusi. Manau jau visai netrukus SEO tekstu rasytojai tures daug darbo, nes tos manipuliacijos su atgalinemis nuorodomis jau visai greitai bus tik istorija.

    Turinys karalius!

  2. Man labiausiai patiko ta vieta apie „Skundai.lt” 🙂 Tikrai taip gali būti. Labai norėčiau, kad ši rinka plėstųsi. Nes kol kas liūdna, kad, pavyzdžiui, įmonės nesugeba net savo interneto puslapių susitvarkyti, gražiai pasileisti, nekalbant jau apie SEO tekstus.

  3. Pripažinsiu, tą dieną užvesdamas diskusiją, negalvojau, kad viskas nueis iki tokio lygio, turiu omeny jūsų naujo įrašo. Smagu, kad tai vyksta, kadangi diskusijose gimsta tiesa 🙂 Dar reikia paminėti, kad tą dieną buvau praradęs motyvaciją, kadangi pasitaikė mažai klientų ir praradau vieną rimta užsakovą, tačiau jūsų straipsnis davė naujų pasitikti šviesesnį rašytojo rytojų. Ačiū.

  4. Kur rasti žmones, kurie galėtų parašyti ne tiesiog SEO tekstą įmonės interneto svetainei, bet ir sukurti tekstą, atitinkantį įmonės pozicionavimą ir vertybes? Šiuo atveju pastarieji dalykai netgi būtų didesnis prioritetas. Ar Lietuvoje yra profesionalų, galinčių tai padaryti puikiai? Ar tikrai tokie dar negimė? Veiklos sritis – technologijos.

    1. Rašo tie patys tekstų rašytojai. Pats asmeniškai nelabai mėgstu tų reklaminių tekstų, tačiau tokius tikrai daro ryšių su visuomene agentūros. Kainuoja jie irgi ne 30 litų, nes kas per profesionalas turi būti, kad galėtum iš karto suprasti įmonės vertybes, kurias ji šlifavo daugelį metų?…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *